आरन-एक प्रेम जोडि र जातिय विभेद

आरन-एक प्रेम जोडि र जातिय विभेद

यानिमाया,,,मलाइ बुन्या जाले रुमाल लेउ बुट्टा भरेर।
सालको पात मै बजाउदा आउ खोली तरेर

सुन्दा वा पढ्दा केहि प्रेम को आग्रह बिलाप र केहि चाहाना जस्तो लाग्न सक्छ। तर जति यो प्रेम मा डुब्दै गयो तेति मान्छे चाहाना, सपना र प्रेममय शक्तिको चुलिमा पुग्दो रहेछ। हालसालै गाएक तथा सर्जक प्रकाश दुतराज को शब्द, सङ्गीत र निर्देशन र आफनै स्वर मा सजिएको गित आरन आएको छ। अत्यन्तै प्रेमिल लाग्ने भिडियो मा सर्जक ले विशेष त एक प्रेमिल जोडिलाइ सदियौ देखि नेपाली समाज मा जरा गाडदै आएको जातिय विभेद लाई अत्यन्तै कारुणिक अत्यन्तै मर्मस्पर्शी ढङ्गले प्रस्तुत गरेका छन।

एक बिश्वकर्मा परिवार का केटाले ब्राह्मण थर को केटि सङ्ग घाँस दाउरा मेलापात गर्दा गर्दै मन साटेका छन। जुन कुरा बिध्यमान समाज ले स्विकार्न सक्दैन तर प्रेम को न रङ्ग छ, न वर्ण न धर्म छ भन्ने सन्खघोस गर्न अत्यन्तै कलात्मक बुट्टा भरेका छण गायक ले। म्याग्दि,बाग्लुङ,पर्बत,पुठान,रोल्पा,गुल्मी र पाल्पा लगायत का भेगमा गाइने यानिमाया को केही स्वाद भेटिने उक्त गित आधुनिक र लोक शैलिको अत्यन्तै सुमधुर मिश्रण को मजा लिन सङ्गीत पारखिका लागि उक्त गित अत्यन्तै सफल भएको छ। उसो त गित सङ्गीत ले मान्छे लाई रुदा रुदै हसाउछ हास्दा हास्दै रुवाउछ तर यो गित ले कतिबेला सक्किन्छ जस्तो नै लाग्दैन। जति सुन्यो पुनह सुनिरहु लाग्छ। यस्तो लाग्छ गित कत्ती नसकियोस। सुन्दा सुन्दै मन जिरिङ्ग बनाउछ। घाँस दाउरा काट्दै जङ्गल मा सालको पात बजाउदै आफू पनि त्यही माहोल मा छु र म आफै पात्र हु भन्ने महसुस गराउछ यो गित ले, प्रेम बर्जित छैन प्रेम स्वतन्त्र हो र स्वतन्त्र भयर रहनु पर्छ। आजको समयमा अन्तर्जातिय बिबाह लाई समाज ले स्विकार्न नसक्दाको परिणाम हजारौ प्रेम जोडि ले आफ्नो जीवन को बलिदान दिएका छन जस्को बिरुध्द मा सामज चल्छ त केबल प्रेम ले मात्र सम्भब छ भन्ने अत्यन्तै प्रेमिल भाब यो भिडियोमा देख्न सकिन्छ। लामो समय देखि यो भिडियो को कन्सेप्ट तयार भयपनी विभिन्न समस्याले गर्दा अलि पछि निस्केको गुनासो गायक तथा सर्जक प्रकाश दुतराज को रहेको छ।

आफ्नै युट्युब च्यानल बाट बजार मा ल्याएको उक्त भिडियोमा शब्द सङ्गीत प्रकास दुतराज को रहेको छ भन्र स्वर स्वयम् सर्जक प्रकाश दुतराज र जुनु रिजाल काफ्ले लो रहेको छ । अत्यन्तै प्रेमिल जोडि को रुपमा देबेन्द्र बब्लु र सोनम काउछा मगर को अत्यन्तै उत्कृष्ट अभिनय रहेको उक्त भोडियो आरन लाई बाग्लुङ्ग को धम्जा काठेखोला गाउपालिका को अत्यन्तै सुन्दर र रमणिय क्षेत्र मा छायांकन गरिएको छ। समाज को जातिय बर्गिय विभेद लाई सङ्गीत को माध्यम बाट एक प्रेमिल जोडिको नाटकिय कथा को रुपमा अत्यन्तै प्रेमिल र हृदयबिदारक ढङ्गबाट प्रस्तुत भएको उक्त आरन ले हजारौ साचो प्रेमिल जोडिलाइ बचाउने सामर्थ्य राख्ने कुरामा दुई मत छैन। प्रेम ले नै सन्सार चलाउछ प्रेम को रङ्ग जात र धर्म केही हुदैन भन्ने प्रकाश दुतराज को यो अत्यन्तै हृदय बिदारक आरन नामको साङ्गितिक भिडियो को सफल्ताको हार्दिक शुभकामना छ ।

सुसन परियार बिसर्जन
वार्स पोल्यान्ड

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.