होलिको हर्ष उत्सब

received_439381553475743

कलश खरेल

पौराणिक कथा एबम गर्न्थ अनुसार होलिको एतिहासिक एबम गौरबपुर्ण ईतिहास छ।खासगरी त्रेतायुगमा हिरन्यकस्यबको छोरा प्रलाहद बिस्णुको परम भक्त भैइ आरधनामा तल्लिन हुदा कस्यबको मनमा आक्रोशको ज्वाला तराइमाम भयो।एक दिन आफ्नो छोरा प्रलाहदलाई होलिकाको काखमा राखेर मृत्युबरण गराउने नियतका साथ आगोमा भस्म गराउने प्रयास गर्छन तर परिणाम बिपरित भैइ स्यम होलिकानै भस्म हुन्छिन।यसरी प्रलाहदले पुर्नजिबन प्राप्त गरेको दिनलाइ होलि पर्व पर्दापण भएको धार्मिक बिस्वास छ।फाल्गुन शुक्ल पुणिमाको अघिल्लो रात होलिका दहन गरि औपचारिक होलि पर्व उदघाटित हुन्छ।हिन्दु धर्म मान्ने हरेक मुलुकमा बिशिस्ट पर्बका रुपमा होलि पर्बलाइ मनाउदै आएको दृस्टान्तमा जगजाहेरनै छ।खासगरी आपसी सम्बन्ध एबम मित्रतालाइ प्रगाढ बनाइ कटुतालाइ अन्त्य गर्ने गौरबशाली पर्बको रुपमा पनि परिभाषित गरिएको छ।नेपालको सन्दर्भमा रहेर विश्लेषण गर्दा पहाड देखि तराइ सम्म यसको रोनौकता मजबुत हुँदै गएको छ।पहाडी भेगमा शुक्ल पुर्णिामा दिन मनाउने गरिन्छ भने तराईमा उक्त दिनको भोलि पल्ट मनाउने गरिन्छ।खासगरी दाजु-भाइ ,दिदिबहिनी ,इस्ट्मित्र ,नातागोता एकै ठाउमा भेला भैइ विविध रङ्गहरु सङ्ग्रह गरेर एक -अर्कामा आदानप्रदान वा लगाएर हर्सोलास्का साथ रङ्गमा डुबेको देखिन्छ।

पछिल्लो समय आधुनिक सङ्गै बिकृती-बिसङ्गतिले पनि प्रश्य पाउदै गएको छ।विशेषगरि साथिभाइ र आफन्त सङ्ग मनाउने पर्बलाइ दुरुपयोग गरि कुनै अनुमतीबिना मादक पदार्थ सेबन गरि अपचरित बेक्ती वा समुहलाइ अखाध्य रङ्ग द्वारा छेप्ने गलत प्रबृत्ति मौलाउदै गएको छ जसको कारण बादबिबादले उग्ररुप लिदा कतिपयको ज्यानै समेत गएको देखिन्छ।हालैका दिनमा नेपाल तथा नेपाली रहेका प्रबासी देशमा कलाकारलाई स्टेजमा उभ्याएर सास्कृतिक प्रस्तुतीमा होलिलाइ मनोरञ्जनको स्तरिय कडिको रुपमा बिकास बिकास गरिरहदा यस्को ओजपुर्ण महत्व थप दरबिलो हुँदै गएको छ। होलिलाइ केबल क्षेणिक मनोरञ्जनको अस्त्रको रुपमा मनन नगरी शब्य सुस्जित ,अनुशासित तबरबाट मनाइ दीर्घकालीन लाभ लिने दिशातर्फ अग्रसरता हुनु जरुरी छ।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.