फ्रान्सलाई दोश्रो पटक विश्वकप उपाधी

१६ जुलाई,वार्सावा । २१ औँ संकरणको विश्वकप आइतबार रसियामा सम्पन्न हुदाँ फ्रान्सले क्रोएसियालाई २ का बिरुद्द ४ गोलले स्तब्दपार्दै दोस्रो पटक विश्वकप फूटबलको उपाधी उचालेको छ । फ्रान्सले सेमिफाइनलमा बेल्जियमलाई तथा क्रोएसियाले इङ्ग्ल्याण्डलाई हराउदै फाइनल यात्रा तय गरेका थिए । France vs Croatia Highlights१८औँ मिनेटमा फ्रान्सका ग्रिजमानले हानेको फ्रीकिकलाई क्रोएसियाका मानजुकिकले हेड मार्फत क्लियर गर्न खोज्दा जाली चुमे पछि फ्रान्सले अग्रता लिएको थियो । तर १० मिनेटको अन्तरमै क्रोएसियाका पर्सिकले ठुलो डि बक्सबाट प्रहार गरेको बललाई गोलको दिसा दिदै बराबरी गर्न सफल भए । धेरै मात्रामा क्रोएसियाले बल आफुले खेलाए पनि डिफेन्स भने केहि कमजोर देखियो त्यसैको फाइदा फ्रान्सले उठेको देखियो । ३४ औँ मिनेटमा डिबक्स भित्र ह्यान्ड भए पछि फ्रान्सले पेनाल्टीमा गोल गर्दै पुन: अग्रता लियो । त्यस्तै ५९ औँ र ६५ औँ मिनेटमा क्रमश:पोग्बा र एमबाप्पेले एक एक गोल गर्दै फ्रान्सलाई उपाधी भित्राउन दाउमा लम्काए । यता क्रोएसियाका मानजुकिकले भने ६८ औँ मिनेटमा फ्रान्सेली किपरको गल्तिको फाइदा उठाउदै आफ्नो टिमलाई ४-२ को स्थितिमा ल्याए पनि जीत दिलाउन सकेनन् ।

समग्रमा फ्रान्सको भन्दा राम्रो खेल पस्केको क्रोएसियाले जम्मा ८ कर्नर पाएको थियो भने फ्रान्सले जम्मा २ ओटा मात्र पाएको थियो । त्यस्तै गोलपोस्ट बाहिरको प्रहारलाई हेर्ने हो भने क्रोएसियाले ८ पटक गरेको थियो भने फ्रान्सले केवल एउटा गरेको थियो। तर गोलपोस्ट भित्रको प्रहारमा फ्रान्स अगाडी देखियो जसमा उसले ६ पल्ट गरेको थियो भने बिपक्षिले ३ पल्ट गरेको देखियो।

फ्रान्स तेस्रो पटक फाइनलमा पुगेको हो, भने क्रोएसिया पहिलो पटक फाइनलमा स्थान बनाउदै उपाधी उचाल्ने दाउमा थियो तर खेल राम्रो हुदाँ हुदैँ पनि गोल गर्ने राम्रा अवसरहरु सदुपयोग गर्न नसक्दा दोश्रोमै चित्त बुझाउन बाध्य भयो । फ्रान्स यस अघि सन् १९९८ मा पहिलो पटक फाइनलमा पुगेको थियो जुनबेला ब्राजिललाई हराउदै विश्वकप आफ्नो पक्षमा पर्न सफल भएको थियो । दोश्रो पटक २००६ मा उपाधीको लागि फाइनल खेल्दा इटालीसंग हार ब्यहोर्न बाध्य भएको थियो । आउदो विश्वकप २०२२मा कतारमा हुनेछ ।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.